Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 19, 2021 in Inne motoryzacyjne |

Transport samochodowy: Kluczowe informacje dotyczące transportu samochodów

Transport samochodowy: Kluczowe informacje dotyczące transportu samochodów

Statystyki na temat transportu samochodowego w Polsce

W ciągu ostatnich lat transport samochodowy stał się jednym z najważniejszych elementów polskiej gospodarki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku samochody osobowe stanowiły 92,1% wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce. W sumie na polskich drogach porusza się ponad 22 miliony samochodów, a sektor przewozowy w Polsce zatrudnia ponad 600 tysięcy osób. Przeczytaj, jak transport samochodowy funkcjonuje w praktyce.

Rodzaje transportu samochodowego

Transport samochodowy można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od rodzaju przewożonego ładunku lub charakteru przesyłki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje transportu samochodowego:

  • Transport samochodowy pojazdów: najczęściej wykorzystywany rodzaj transportu samochodowego. Polega na przewozie samochodów od punktu A do punktu B. W zależności od liczby przewożonych pojazdów, do transportu samochodowego wykorzystuje się zestawy lub samochody ciężarowe i naczepy.
  • Transport samochodowy materiałów niebezpiecznych: zgodnie z przepisami prawa, transport materiałów niebezpiecznych powinien odbywać się specjalnymi środkami transportu oraz z zachowaniem ścisłych procedur bezpieczeństwa.
  • Transport samochodowy towarów: w tym przypadku chodzi o przewóz różnego rodzaju towarów, często o znacznych gabarytach. Dostępne są specjalne naczepy i zestawy transportowe, umożliwiające przewożenie towarów nawet do kilkudziesięciu ton.

Polscy przewoźnicy i firma spedycyjna

Każda firma spedycyjna oferująca przewóz samochodów powinna posiadać odpowiednie kompetencje oraz wiedzę na temat przepisów prawa dotyczących przewozu drogowego. Dlatego też przed wyborem przewoźnika warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:

  • Doświadczenie w branży: wybierając firmę spedycyjną, warto zwrócić uwagę na to, jak długi czas działa w branży. Z firmą, która funkcjonuje na rynku od wielu lat, mniej prawdopodobne są problemy z realizacją zlecenia.
  • Flota i wyposażenie: ważnym aspektem jest ilość dostępnych samochodów, zarówno pojedynczych, jak i zestawów transportowych. Warto zwrócić uwagę na posiadanie naczep przeznaczonych do transportu pojazdów i towarów.
  • Obsługa logistyczna: prawdziwym wyznacznikiem jakości oferty firmy jest jej obsługa logistyczna. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak szybko i sprawnie dana firma jest w stanie zrealizować zlecenie, a także na sposób realizacji przesyłek, ich monitorowanie itd.
  • Koperta przewozowa: przed przystąpieniem do przewozu warto podpisać umowę i uzyskać odpowiedni dokument, jakim jest tzw. koperta przewozowa. To dokument, dzięki któremu można śledzić przesyłkę na każdym etapie, a także w razie potrzeby wnieść roszczenia.

Koszty transportu samochodowego

Koszty transportu samochodowego są zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które wpływają na ostateczną cenę przewozu:

  • Odległość: jednym z ważniejszych czynników wpływających na koszt transportu jest odległość między punktem A i B. Im dalsza trasa, tym wyższy koszt.
  • Ilość przewożonych pojazdów: przy przewozie większej liczby pojazdów, koszt jednostkowy spada.
  • Obłożenie rynku: cena transportu jest uzależniona także od popytu na usługi przewozowe. W okresach zwiększonego zainteresowania usługami transportowymi koszty rosną.
  • Charakter przesyłki: w przypadku transportu ładunków specjalnych, wymagających zastosowania specjalistycznej naczepy lub zestawu transportowego, koszt transportu również będzie wyższy.

Podsumowanie

Transport samochodowy odgrywa ważną rolę w polskiej gospodarce, a jego rozwój jest związany z szybkością i efektywnością przewozu towarów i pojazdów. Dlatego też wybór odpowiedniego przewoźnika czy firmy spedycyjnej stanowi kluczowy element całego procesu. Oprócz tego, ważne są wszelkie kwestie związane z kosztami transportu, warunkami ubezpieczenia oraz procedurami bezpieczeństwa.