Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 2, 2022 in Transport |

Poradnik dla podróżnych: jak zminimalizować wpływ podróży na środowisko

Poradnik dla podróżnych: jak zminimalizować wpływ podróży na środowisko

W dzisiejszych czasach podróże stały się niemalże nieodłącznym elementem naszego życia. Niestety, niosą ze sobą także negatywny wpływ na środowisko. Często niewiele myślimy o tym, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z naszych wyborów. Dlatego też, w niniejszym artykule przedstawiamy poradnik dla podróżnych, który pozwoli zminimalizować wpływ podróży na środowisko.

I. Planowanie podróży
Planowanie podróży jest kluczowe, aby zminimalizować jej wpływ na środowisko. Poniżej prezentujemy przykładowe kroki, które warto podjąć przed rozpoczęciem wyjazdu:

 1. Wybór środka transportu
  Najważniejszym czynnikiem wpływającym na środowisko jest wybór środka transportu. Przed rozpoczęciem wyjazdu warto zastanowić się, czy podróżujemy zbyt często, jakie są alternatywy dla danego środka transportu oraz jakie korzyści wynikają z wyboru bardziej ekologicznego środka transportu.

 2. Elektroniczne bilety oraz dokumenty podróży
  Obecnie większość lotów, pociągów czy autobusów, oferuje możliwość korzystania z e-biletów czyli elektronicznych biletów. Dzięki nim unikamy produkcji dużej ilości papieru oraz zmniejszamy emisję CO2.

 3. Zakwaterowanie
  Podczas wyjazdów warto wybierać hotele, pensjonaty czy apartamenty, które są przyjazne dla środowiska (np. posiadają certyfikaty ekologiczne). Tego typu miejsca często oferują np. sezonowe produkty lokalne, dzięki którym unikamy zbędnej emisji CO2 związanej z transportem jedzenia z daleka.

II. Pakowanie bagażu
Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pakowanie bagażu to zły przykład na minimalizowanie wpływu na środowisko, to jednak tak naprawdę właśnie w tej dziedzinie możemy zadbać o środowisko naturalne.

 1. Minimalizacja bagażu
  Im mniej bagażu ze sobą zabierzemy, tym mniejsza będzie waga, a co za tym idzie – będzie mniejsze zużycie paliwa podczas transportu.

 2. Zabieranie ekologicznych produktów.
  Podczas wyjazdu warto, przemyśleć co zabieramy w bagażu. Zamiast używać jednorazowych produktów (np. jednorazowych talerzy, sztućców, kubków czy słomki) warto wziąć ze sobą swoje własne, którymi będziemy mogli się posłużyć wielokrotnie.

III. Zachowanie podczas podróży
Kiedy już zdecydujemy się na dany środek transportu i przyjedziemy na miejsce, najważniejsze jest to, aby dbać o środowisko w czasie naszego pobytu.

 1. Używanie środków transportu lokalnego
  Podróżując np. po dużym mieście, warto wykorzystać transport publiczny lub podróżować pieszo czy rowerem. Dzięki temu unikniemy zbędnej emisji CO2, a jednocześnie poznamy nieco lepiej dany region.

 2. Wystrzeganie się plastiku
  Podczas wakacji warto unikać produktów jednorazowych, np. wódki, słomek czy butelek. Zamiast nich, warto używać swoich ekologicznych produktów czy butelek wielokrotnego użytku.

IV. Powrót do domu
Wracając z wyjazdu, warto zadbać o to, aby pozostawić miejsce, w którym nocowaliśmy lub spędzaliśmy czas, w takim stanie, w jakim je zastaliśmy.

 1. Dbajmy o czystość i porządek
  Najważniejsze to zadbać o to, aby nie zostawiać po sobie niepotrzebnych odpadków czy śmieci. Szukajmy miejsc, gdzie są dostępne kosze na śmieci, aby nasze odpady trafiły tam, gdzie powinny.

 2. Zdjęcia, zdjęcia i zdjęcia
  Podróżując, warto iść o krok dalej i uwiecznić na zdjęciach piękno naszej planety. Dzięki temu będziemy mieli wspaniałe wspomnienia, a jednocześnie przyczynimy się do promocji ekologii.

V. Podsumowanie
Podróżowanie jest dla wielu z nas sposobem na oderwanie się od codziennych obowiązków oraz odprężenie. Niestety, często o jego negatywnych skutkach dla środowiska zapominamy. Dlatego też, mając na uwadze dobro naszej planety, warto wprowadzać drobne zmiany podczas naszych wyjazdów. Często to właśnie małe kroki składają się na duży postęp.