Białko ziemniaka w żywieniu trzody – najlepszy smak mięsa i doskonałe wyniki hodowli!
Jeszcze kilkanaście lat temu skarmianie trzody z udziałem ziemniaków było normą. Każdy hodowca wiedział, że parujące ziemniaki doskonale wpływają na jakość mięsa! Niestety, dzisiaj wobec większych rozmiarów hodowli rozwiązanie to jest nieekonomiczne i wiąże się z dużymi nakładami pracy i energii. Na to wielu hodowców po prostu nie może sobie pozwolić! Nie oznacza to oczywiście, że hodowcy muszą rezygnować z doskonałych właściwości białek ziemniaczanych. Produkt uboczny powstały podczas przerobu ziemniaka, czyli białko ziemniaczane jest doskonałym składnikiem mieszanek paszowych dla trzody chlewnej. Przeczytaj, czym się wyróżnia ten surowiec oraz jakie zawiera wartości odżywcze i jakie korzyści z jego stosowania wynikają dla hodowców!
Surowiec niemodyfikowany genetycznie i wolny od solaniny
Solaniny to związki, które występują naturalnie w bulwach ziemniaka i są uważane za substancje antyodżywcze. Białko ziemniaczane jest wolne od solaniny oraz jest to surowiec niemodyfikowana genetycznie. Może stanowić doskonałą alternatywę dla importowanej soi, która nie jest wolna od zanieczyszczeń i często zawiera GMO. Hodowcy, którzy muszą przestrzegać zasad hodowli NON GMO z powodzeniem mogą wykorzystywać białko ziemniaka w żywieniu trzody, szczególnie w początkowym okresie chowu.
Wartości odżywcze białka ziemniaczanego
Wysoka zawartość skrobi sprawia, że jest to pasza typowo energetyczna, o łatwo przyswajalnej energii, która utrzymuje się przez długi czas, nie powodując nagłych spadków. Poza tym w surowców ziemniaczanym występuje białko o wysokiej wartości biologicznej i należy tu zwrócić szczególną uwagę na zawartość aminokwasów egzogennych, których skład wypada znacznie korzystniej niż w przypadku importowanej soi. Surowiec ziemniaczany zawiera około 90% suchej masy z czego 80% to białko. W składzie znajduje się także:
- lizyna
- metionina
- treonina
- tryptofan
Jakie korzyści wynikają ze stosowania białka ziemniaka dla hodowców trzody?
Przede wszystkim podawanie tego surowca pozwala na szybsze przybieranie na wadze zwierząt. Przyrosty masy przez trzodę oraz w konsekwencji osiąganie lepszych wyników tuczu – to bardzo ważny argument przemawiający za stosowaniem białka ziemniaczanego. Białko ziemniaka podawane zwierzętom znacznie skraca czas hodowli, co pozytywnie wpływa na efektywność. Wielu hodowców ze względu na dość wysoką cenę białka ziemniaczanego stosuje je w żywieniu prosiąt i warchlaków jako zamiennik śruty sojowej. Także ci hodowcy, którzy muszą przestrzegać zasad hodowli NON GMO wykorzystują białko ziemniaczane, ponieważ jest to pasza wolna od zanieczyszczeń i stuprocentowo bezpieczna. Białko, o którym mowa tylko nieznacznie ustępuje paszom pochodzenia zwierzęcego (które są niekiedy zakazane) i jest to jedno z najbardziej wartościowych źródeł białka roślinnego. Surowiec ten poprawia znacznie smak mięsa, co prowadzi do większego zainteresowania kupujących, a brak wartości antyodżywczych pozytywnie wpływa na zdrowie zwierząt oraz ich samopoczucie.