Autobusy z rampami dla osób niepełnosprawnych – dostępność dla wszystkich
Autobusy z rampami dla osób niepełnosprawnych – dostępność dla wszystkich
W dzisiejszych czasach wciąż jeszcze nie jest łatwo dla osób niepełnosprawnych poruszać się po mieście. O ile kłopoty z dotarciem do celu mogą mieć młodzi i sprawni, o tyle osoby na wózkach inwalidzkich, korzystające z kulek lub lasek oraz osoby starsze, które nie mają już takiej sprawności, mają o wiele trudniej. Dlatego już od kilku lat promuje się różne formy dostępu dla wszystkich.
Środki transportu to jedna z najważniejszych kwestii dotyczących dostępności dla osób niepełnosprawnych. Wszyscy chcemy dotrzeć do celu bezpiecznie i zgodnie z planem, jednakże nie jest to takie proste, jeżeli nie dysponujemy odpowiednim transportem.
- Autobusy z rampami dla osób niepełnosprawnych – co to za rozwiązanie?
W ostatnim czasie coraz więcej miast decyduje się na wprowadzanie do swojego taboru autobusów, które będą dostępne dla osób, które mają jakiekolwiek problemy z poruszaniem się. Dlaczego warto decydować się właśnie na takie rozwiązanie? W końcu wiele osób niepełnosprawnych ma swoje samochody lub porusza się na motocyklach.
Autobusy z rampami dla osób niepełnosprawnych to rozwiązanie, które pozwala z jednej strony na pełną swobodę przemieszczania się po mieście, z drugiej strony zaś na komfort osoby, która jest wózkowiczem.
-
Jakie zalety niosą ze sobą autobusy z rampami dla osób niepełnosprawnych?
Zalety korzystania z autobusów z rampami dla osób niepełnosprawnych są liczne. Po pierwsze, osoba, która chce skorzystać z takiej formy transportu, może zrobić to w każdym momencie, bez potrzeby planowania i organizowania innych sposobów przemieszczania się. Po drugie, przemieszczanie się takim autobusem jest o wiele bardziej komfortowe i pozwala na swobodne poruszanie się bez pomocy osób trzecich. Po trzecie, korzystanie z autobusów z rampami to także korzyść dla całego społeczeństwa, ponieważ pojazdy te są przyjazne dla środowiska – zazwyczaj są to autobusy elektryczne lub hybrydowe. -
Czy autobusy z rampami dla osób niepełnosprawnych są już dostępne na całym świecie?
Oczywiście, że tak. Ważne jest jednak to, żeby każde miasto dostrzegało potrzeby swoich mieszkańców i postępowało zgodnie z nimi. W Polsce już kilka miast korzysta z autobusów, w których są rampy. Miasta te to m.in. Wrocław czy Warszawa. W Europie również nie brakuje miast, w których osoby niepełnosprawne będą zadowolone ze swojego dostępu do transportu – na przykład we francuskim Lille. -
Jakie są koszty wprowadzenia do miast autobusów z rampami dla osób niepełnosprawnych?
Koszty, jakie są związane z wprowadzeniem autobusów z rampami do miast, mogą się znacznie różnić w zależności od miasta. Największe miasta mogą sobie pozwolić na spore inwestycje – w okolicach 5-10 milionów złotych. Nieużywane samochody zdjęte ze służby to jedno z rozwiązań. -
Co zupełnie innego dla osób niepełnosprawnych oferują innowacyjne miasta?
Wszędzie tam, gdzie miasta są na dobrej drodze do postępu i nowoczesności, rozwijają się kolejne rozwiązania, które miały na celu zwiększenie dostępności dla mieszkańców. Dobrym przykładem takiej innowacyjności jest Kopenhaga. To tam już teraz na ulicach jeżdżą elektryczne skuterki, którymi poruszać mogą się nie tylko osoby niepełnosprawne. Miasto stara się także wprowadzać kolejne rozwiązania, wykorzystując roboty, które pomagają osobom niepełnosprawnym poruszać się po mieście.