Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 19, 2022 in Transport |

Car detailing, powłoka ceramiczna koszt

Car detailing, powłoka ceramiczna koszt

Lakier samochodowy jest podatny na czynniki atmosferyczne, zabrudzenia, zarysowania. Często ulega zniszczeniom. Istnieją jednak sposoby na jego konserwację, zabezpieczenie. Mowa o nakładaniu powłok ceramicznych na lakier. Jakie korzyści niesie ten wymieniony proces? Podpowiedzi znaleźć można poniżej.

Czym jest powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna jest substancją, która ma na celu ochronę lakieru oraz przedłużenie jego trwałości. W szybki sposób powłoka wiąże się z lakierem i tworzy dodatkową warstwę zabezpieczającą, grubości do kilku mikronów. Obecnie stosowane lakiery wodne w nowych samochodach są mało odporne na zarysowania i czynniki atmosferyczne. Dawniej używano lakierów twardszych, które zawierały wycofane z obiegu dzisiaj – ołów, toulen.

Zalety powłok ceramicznych

Powłoki chronią lakier na różne sposoby. Jednym z nich są właściwości hydrofobowe. Woda dzięki powłoce nie zatrzymuje się na karoserii, tylko z niej spływa. Dzięki powłoce szybciej zmywa się brud. Powłoki działają również antykorozyjnie. Lakier staje się bardziej odporny na działanie chemii i ptasich odchodów. Zmniejszony zostaje też negatywny wpływ soli drogowej na lakier. Dzięki powłokom wydobywany jest kolor lakieru, jego głębia. Staje się on szklisty. Nadwozie zaś jest bardziej odporne na oddziaływanie promieni słonecznych (lakier nie płowieje). Powłoka ogranicza powstawanie odprysków, czy mikrozarysowań. Powłoki są trwałe, liczy się że mogą utrzymać się na lakierze nawet do 10 lat.

Rodzaje powłok

Powłoki ceramiczne wykonane są głównie z tlenku tytanu oraz tlenku krzemu. Przed wyborem powłok powinno się sprawdzić atest. Wart też zwrócić uwagę na twardość powłok. Do oznaczeń stopnia twardości wykorzystywana jest skala ołówkowa. Powłoki wyższej klasy posiadają klasę 9H.  Powłoki różnić się mogą zastosowaniem i cechami. Niektóre np. mają gorsze właściwości hydrofobowe, inne parametry głębi koloru.

Powłoka ceramiczna koszt

Ceny powłok na samochody w studiach car detailingu wynoszą od 700 do nawet 4000 zł. Ważnym czynnikiem, który decyduje o cenie powłok jest czas ochrony. Wyróżnia się powłoki roczne, dwuletnie, trzyletnie i pięcioletnie, bądź też dziesięcioletnie. Ostateczną cenę powłoki kształtują:  wielkość auta (najwięcej zapłacimy za nałożenie powłoki na vana, suva, kampera), rodzaj produktu, aplikacja powłoki, dodatkowe usługi (mycie detailingowe, korekta lakieru). W mniejszych miastach koszt położenia powłoki jest niższy, więcej zapłacimy w studiach mieszczących się w dużych aglomeracjach.  Warto jest wybierać studia o wysokiej renomie, większym doświadczeniu).